طراحی سایت و قالب وردپرس طراحی سایت و قالب وردپرس

استاندار آذربایجان شرقی در سومین کنفرانس جاده ابریشم :رویداد تبریز ۲۰۱۸ فرصتی برای معرفی تبریز است / جام جهانی فوتسال به میزبانی آذربایجان شرقی برگزار می شود

ارسال شده : آبان ۲۳, ۱۳۹۷ / ساعت : ۹:۳۰ ٫ق٫ظ
۴۴۶۳۲۸۴۰۹_۴۴۶۱۸۶

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان مرند ، مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، سه شنبه شب در سومین کنفرانس بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم که با حضور میهمانان داخلی و خارجی، امام جمعه مرند و فرماندار ویژه این شهرستان، در کاروانسرای یام مرند برگزار شد، اظهار […]

311 بازدید | | نویسنده : admin | کد خبر: 18067

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان مرند ، مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، سه شنبه شب در سومین کنفرانس بین المللی باستان شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم که با حضور میهمانان داخلی و خارجی، امام جمعه مرند و فرماندار ویژه این شهرستان، در کاروانسرای یام مرند برگزار شد، اظهار داشت: ملتی که با گذشته خود ارتباط نداشته باشد ملتی مرده است، حیات بشر به فرهنگ و علم و اندیشه و دانایی و میراث معنوی است.

وی راه را تنها وسیله ارتباطی بین کشورها در گذشته دانست و افزود: جاده ابریشم، تمدن های شرق و غرب را به هم ربط داده است و بهره های پیشرفت و تکامل به کشورهای حاضر در این مسیر رسیده است.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: شهر تبریز به عنوان شهر اولین ها مطرح است که ۱۹۵ سال قبل، اولین چاپخانه در کشور ایران در این شهر دایر و زمینه ای برای انتشار اولین نشریه و تشکیل مدرسه شده است.

خدابخش با اشاره به ایجاد دانشگاه ربع رشیدی تبریز در ۷۰۰ سال گذشته ابراز داشت: این دانشگاه به ۷ زبان زنده دنیا تدریس داشته و علم و عمل در این دانشگاه معنا پیدا کرده بود.

نماینده عالی دولت در استان آذربایجان شرقی ادامه داد: ربع رشیدی به اندازه ای عظمت داشته که هزینه های آن از موقوفات تامین می شده که این موقوفات به ثبت جهانی رسیده است.

وی تاکید کرد: علامه طباطبایی، استاد شهریار، پروین اعتصامی و هزاران عالم، دست پرورده فکر ارزشمندی است که دانش و چاپخانه و فرهنگ و فکر را در تبریز به عنوان اصلی ترین دستاورد مسیر جاده ابریشم انتخاب کرده است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین به جایگاه تجارت تبریز در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار فرش از تبریز صادر شده که توسط بخش خصوصی محقق شده است، هم اکنون تولید کننده هایی در تبریز فعالیت می کنند که محصولات خود را به ۶۰ کشور صادر می کنند.

رویداد تبریز ۲۰۱۸ فرصتی برای معرفی تبریز است

خدابخش در بخش دیگری برگزاری کنفرانس بین المللی را فرصت بسیار مبارکی برای تبریز در سال ۲۰۱۸ دانست و اظهار داشت: یکی از برنامه های مصوب دولت، برگزاری کنفرانس ها و رویدادهای بین المللی ورزشی و فرهنگی به میزبانی شهر تبریز بود.

نماینده عالی دولت در استان آذربایجان شرقی افزود: هیچ کدام یک از سالن های ورزشی تبریز استاندارد نبود اما به برکت برگزاری رویدادهای بین المللی ورزشی، ۲ سالن ورزشی تبریز بهسازی و استاندارد شد.

وی ادامه داد: در همین راستا رقابت های فوتسال جام جهانی به میزبانی مشترک استان های آذربایجان شرقی و اردبیل برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد : کنفرانس بین المللی «باستان شناسی و حفاظت در امتداد جاده ابریشم» به خبرنگاران گفت: حیات بشر وابسته به فرهنگ، علم، میراث معنوی و اندیشه است، تبریز در سال ۲۰۱۸ منتخب پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی است که این رویداد زمینه ای را برای مرور دوباره ظرفیت های فرهنگی، علمی و تاریخی آذربایجان و تبریز فراهم ساخت.

وی گفت: جاده ابریشم که جهان شرق را به غرب متصل ساخته است امروز در دروازه ارتباطی دنیای شرق و غرب میزبان پژوهشگران باستان شناسی و حفاظت از میراث فرهنگی است، دروازه ای که محل تعامل و تبادل فرهنگ، آیین و آدابی بوده که بر حیات بشری تاثیر بسزایی داشته است.

خدابخش ادامه داد: تبریز همواره به عنوان شهر اولین ها مطرح بوده بطوریکه  ۱۹۵ سال قبل اولین چاپخانه را در خود دایر ساخت و به سبب آن زمینه انتشار اولین نشریه، برپایی نخستین گام های هنر نمایشی، سینما و قدم های نخست نابینایان را در فراگیری دانش فراهم ساخت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تبریز به عنوان پایتخت در دوره ایلخانی ستون های بزرگترین دانشگاه جهان اسلامی را بنا نهاده است گفت: دانشگاه ربع رشیدی مرجعی برای تعامل افکار دانشجویان ایرانی و خارجی بود که برای فراگیری دانش به این سرزمین مراجعه می کردند.

خدابخش با اشاره به اینکه در دوره ایلخانی، تبریز به عنوان یکی از مکاتب مهم معماری محسوب می شد، اظهار کرد: تبریز علی رغم زلزله های متعددی که در طول تاریخ متحمل شده در این دوره جزو مکاتب های مهم معماری محسوب می شد که به دنبال آن مکتب غنی معماری و دانش معماران نقاط مختلف جهان را غنایت بخشیده است.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به صادرات محصولات تولیدکنندگان استان به اقصی نقاط کشور گفت: در سالی که گذشت شاهد صادراتی بالغ بر  ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از محصولات تولید شده توسط بخش خصوصی بودیم که به بیش از ۶۰ کشور جهان صادر شد.

کلمات کلیدی :

مطالب مرتبط
۱) مدیریت، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
نام : (لازم)

پست الکترونیک (نمایش داده نمی شود) (لازم)

وب سایت :