طراحی سایت و قالب وردپرس طراحی سایت و قالب وردپرس

معاون استاندار آذربایجان شرقی : حمایت از کالای ایرانی باید به اجماع ملی در جهت منافع ملی برسد

ارسال شده : آذر ۱۲, ۱۳۹۷ / ساعت : ۱۱:۴۹ ٫ق٫ظ
۲۹۷۱۷۳۰

داود گرشاسبی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند، در همایش تجلیل از فعالین فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شهرستان مرند که با حضور حجت الاسلام والمسلمین نعمت زاده امام جمعه مرند، مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و محمد حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس برگزار شد، هدف از اجرای این […]

141 بازدید | | نویسنده : admin | کد خبر: 18391

داود گرشاسبی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند، در همایش تجلیل از فعالین فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شهرستان مرند که با حضور حجت الاسلام والمسلمین نعمت زاده امام جمعه مرند، مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و محمد حسن نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس برگزار شد، هدف از اجرای این همایش را تجلیل از کسانی است که عامل به شعار سال هستند ، شعاری که برای همه مردم و دست اندرکاران یک فرض  و حجت شرعی است و باید براساس این شعار از تولید داخلی حمایت کرد .

گرشاسبی گفت: این نگاه به حمایت یک نگاه دو وجهی است هم نگاه ایجابی به تولید را شامل می شود و از منظر دیگری ، یک بحث عام و مطلق است یعنی شامل تولید به مفهوم عام و کلان ، کمیت و کیفیت را در بر می گیرد .

وی با اشاره به مفهوم حمایت از کالای ایرانی گفت: منظور از تولید کالای ایرانی (ملی ) ، تولید در تمام حوزه ها است به مفهوم مخالف نگرش بخشی و رشدی نیست بلکه مفهوم شاخصه های اساسی توسعه است که آن شامل اقتصاد ، سیاست ، اجتماع ، فرهنگ و .. را شامل می شود  که باید حمایت شود .

وی ادامه داد :اگر یک نگرش بخشی داشته باشیم یعنی فقط اقتصاد را منظور می نمایئم و یا اگر به فرهنگ معطوف شویم نمی توانیم نحصیل حاصل نماییم ولی نگاه مقام معظم رهبری از شعار امسال که ذیل راهبرد اقتصاد مقاومتی و الزامات آن می باشد  یک نگاه کلان برای تحصیل اهداف تبیین شده یعنی نگاه توسعه ای می باشد  با این منظر شما باید از کلیه ساختارها تحت عنوان کالای ایرانی حمایت کنیم و اگردر این مسیر کالا تولید شد باید مصرف نماییم و یکی از کالاهای حیاتی برای حمایت نسل در اختیار می باشد .

فرماندار مرند گفت: کشوری مانند ایران که از لحاظ جغرافیایی در هارتلند زمین واقع شده ، به آبهای آزاد دسترسی دارد ، نیروی انسانی خلاق ، مبتکر و مبدع دارد ،دارای منابع فسیلی و کانی متنوع ، شرایط اقلیمی مناسب دارد چرا به توسعه نرسیده است.

وی افزود: در کشور های توسعه یافته ، عوامل توسعه یافتگی  به غیر از امنیت ،منابع طبیعی و … ، شاخصه های ذهنی و توانمندی های رفتاری افراد آن جوامع می باشد .

گرشاسبی تاکید کرد : ما اگر می خواهیم به توسعه برسیم و حمایت از کالای ایرانی داشته باشیم باید به انسانی برسیم و یا به تعبیر علم تربیت ، نسلی باید تربیت نماییم که شاخص های توسعه ای داشته باشد کهز اجمله آن عالم و عما بودن ، نگرش بین المللی داشته باشد ، اهل تفکر و محاسبه بودن و بسیاری از شاخصه ها را دارا باشد .

فرماندار ویژه مرند با اشاره به تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز گفت: اگر بخواهیم به نیاز های جامعه جواب دهیم باید الزامات آن را که روند جاری دنیا است را ایجاد نمائیم که آن یعنی تربیت نسل متناسب با نیاز ها و اقتضات زمان است.

وی افزود: باید به نسل آموخت که چه کسی فکر تولید کند و چه کسی عمل نمایید و باید یاد بگیریم که احسن ها و توانمندان و شاسیته گان اولیا امور باشند .

گرشاسبی بیان داشت: ما اگر این اصل را تفکر متاع عام و تخصص متاع خاص می باشد را نهادینه نماییم دیگر تداخلی در امور پیش نخواهد آمد  در غیر اینصورت ما نه می توانیم خوب فکر کنیم و نه تولید و نه عمل کنیم .

معاون استاندار آذربایجان شرقی رجوع به نظر کارشناسی را از ضرورت های امروز جامعه دانست و ابراز داشت: جامعه ما دچار یک اوهام پر فسوریسم می باشد  که همه فکر می کنند  که همه چیز را می دانند  و باید در خصوص همه موضوعات اظهار نظر داشته باشند که باید مردم عادت کنند به نظر کارشناسان احترام بگذارند و از اظهار نظر در خصوص چیزی که نمی دانیم خودداری نمائیم .

وی افزود: باید این اوهام را که ما تمام تخصص ها را در خود داریم و می توانیم برای همه چیز نظر دهیم را از خود دور کنیم و این اوهام پرفسوریسم را به رجوع به متخصص تبدیل کنیم .

فرماندار ویژه شهرستان مرند با بیان اینکه یکی دیگر از دغدغه های کشور ما تقدیم منفعت فردی بر منافع جمع می باشد اظهار داشت: در تمام کشور ها که نظام اجتماعی قوی وجود دارد منفعت جمع تامین می شود و تقدیم منفعت جمع بر فرد اتفاق می افتد چرا که جمع بر فرد در یک تشکل سازمان یافته ارجحیت دارد.

وی افزود: انسان در خدمت جمع ، انسان صادق و معتقد به قراردادهای اجتماعی می باشد و ضرورتی نداردانسان به رفتار های ریاکارانهروی آرودو هر چهاست نفع عمومی است و باید نسل در اختیار را تربیت کرد به نفع جمع معتقد باشد تا از درون این نفع جمعی منافع تک تک افراد تامین گردد.

گرشاسبی با اشاره به اینکه از دغدغه های مهم در این جهان متغیر ، داشتن ذهنیت ثابت به موضوعات متغیر می باشد بیان داشت: حسن و هنر غنی اجتماع در پویای آن می باشد و این پویایی اگر بروز باشد حرکت مسیر توسعه بشری را اصلاح و هدایت می نماید.

وی ادامه داد : باید با تغییر موضوعات و ظهور پدیده های اجتماعی و تکنولوژی، و خلق نیاز های جدید ، توان پاسخگویی به نیاز های جدید بشری را داشته باشیم که این یعنی ندانستن ذهنیت ثابت، این با اصول ثابت مغایر نیست وقتی چیزی یا امری ماهیتا تغییر می نماید .

وی افزود: باید ذهنیت خود را نسبت به موضوع تغییر دهید یعنی به تغییر نگرش معتقد باشید  این یعنی به نسل یاد داد که نگرش کلان بین المللی داشته باشد و بر پایه ایدئولوژیکی ، ملیت عمل نماید  و تامین منافع ملی نمایید .

وی گفت :  باید نسلی تربیت داد که در عین پویایی ، توان رویارویی با تغییرات را با بهره گیری از اصول ثابت دین ، علم ، فقه و تکنولوژی را داشته باشد  چون تغییر ذاتی انسان است ، لذا این مخلوقات با خود قواعد جدیدی تولید می نمایند  چون اصول اسلام کامل است باید از دین کامل ، مخلوق روز تولید کرد و به این نیاز ها جواب داد  لذا ذهنیت ثابت داشتن حمایت از کالای ایرانی نیست و مغایر توسعه است .

گرشاسبی معاون استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد : اگر ما نسلی تربیت نمایم که در این فضای متکثر و پلورالسیم ، رقابت و پویایی برای تحصیل منافع ملی می باشد  این تربیت و شخصیت سازی ما را به انسجام در اقدامات خواهد رساند  تحصیل اهدا ف را تسهیل خواهد نمود .

وی گفت: اگر تکثر منظری ما را به تضاد و جدل و ستیزه رهنمون نماید ما را دچار تشدد در اقدامات و در نتیجه عدم حصول منافع را به دنبال خواهد داشت .

وی افزود:باید باور داشته باشیم نگاه متکثر، یعنی نگرش های منظری متفاون داشتن و این برداشت در جامعه انسانی امری مقبول و طبیعی است ولی هنر ما این است که تفکرات متکثر را حول محور منافع ملی به اجماع برسانیم و این یعنی حمایت از کالای ایرانی  هر چند امروز عدم اجماع یک دغدغه نیست یک نقیصه در تربیت می باشد .

گرشاسبی نماینده عالی دولت در شهرستان افزود: در بین ۲۰۲ کشور که امروز عضو سازمان ملل می باشند را اگر آسیب شناسی نمایید  شاید تفاسیر و تعابیر متفاوتی از منافع ملی داشته باشد ولی منافع متفاوت و تضاد منافع به هیچ وجه وجود ندارد .

فرماندار ویژه مرند در ادامه سخنان خود با اشاره به عدم تربیت نیروی انسانی مبتنی بر نیاز جامعه و مبتنی بر منافع کلان کشور بیان داشت:  یک دیگر از دغدغه های کشور عدم تربیت نیروی انسانی مبتنی بر نیاز های جامعه و منافع کلان کشور که مبتنی بر شخصیت و توانمندی افراد می باشد .

وی افزود : ما در دنیا با دو نوع نخبه سرو کار داریم ، نخبگان فکری و نخبگان ابزاری ، که اولی وظیفه  تولید فکر ، تولید  محتوا و خوراک ذهنی را دارند و دومی وظیفه اجرای مطلوب فکر تولید شده را دارند ولی آنچه امروز نقیصه است تداخل این دو حوزه و تفاسیر غیر علمی و غیر کارشناسی از وظایف این دو گروه نخبه است .

معاون استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد : باید به نسل در اختیار یاد دهیم که تفکر متاع عمومی است و تخصص متاع خاص است و باید این اصل را بلد باشند  که همه مردم نمی توانند متفکر باشند و همه توان مدیریت جامعه مبتنی بر تخصص را ندارند .

وی تاکید کرد: کشوری که به آب های آزاد دنیا دسترسی دارد و مینیاتوری از ظرفیت های دنیا و دارای نیروی خلاق و فعال و شاخص های توسعه است، اما نمی توان این کشور را کشور توسعه یافته عنوان کرد.

فرماندار ویژه مرند شاخص اصلی توسعه را توانمندی های انسان دانست و گفت: علت اینکه توسعه در کشور ما محقق نشده چون از نظر ذهنی به این مهم دست پیدا نکرده ایم هر چند به سمت توسعه در حرکت هستیم.

گرشاسبی تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه باید انسانی را تربیت کنیم که دارای شاخصه های عالم بودن، عامل بودن، کلان نگر بودن باشد.

معاون استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه جامعه ما جامعه متکثری است که دارای قومیت ها، فرهنگ ها و مذهب های متنوعی است، عنوان کرد: با همه این قابلیت ها، اما حرفی واحدی برای گفتن نداریم، باید نیروی انسانی را به سمت مسیری هدایت کنیم که هرچند دارای تفاوت در دیدگاه هستیم اما تضاد در منافع نداشته باشیم.

وی اذعان داشت: حمایت از کالای ایرانی باید به اجماع ملی در جهت منافع ملی برسد و اصلی ترین کالای ایرانی، خود انسان است که باید در توسعه مد نظر قرار بگیرد.

فرماندار ویژه مرند خاطرنشان کرد: وظیفه نخبه فکری تولید فکر و محتوا در جامعه است و رسالت نخبه ابزاری، اجرای صحیح آن فکر است، اما عدم تربیت نیروی انسانی متناسب با نیاز از دیگر دغدغه های جامعه امروز است.

گرشاسبی رجوع به نظر کارشناسی را از ضرورت های امروز جامعه دانست و ابراز داشت: ما امروز دچار توهم «پروفسوریسم» شده ایم و فکر می کنیم در تمام علوم ها توانمند هستیم، هر چند ما دارای پتانسیل هستیم اما باید آن را با نیروی انسانی متناسب با نیاز جامعه عجین کنیم.

کلمات کلیدی :

مطالب مرتبط
۱) مدیریت، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
نام : (لازم)

پست الکترونیک (نمایش داده نمی شود) (لازم)

وب سایت :