طراحی سایت و قالب وردپرس طراحی سایت و قالب وردپرس

سد زنوز سرریز شد

ارسال شده : اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۸ / ساعت : ۹:۲۴ ٫ق٫ظ
DSC_0027

بر اثر بارشهای آخر زمستان و اویل بهار امسال سد زنوز لبریز و آب آن از تاج سد سرازیر شد . به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند در بازدید تاریخ ۲۴/۲/۹۸ معاون استاندار و فرماندار شهرستان مرند مشاهده شد سد زنوز سرریز شده است . میزان ظرفیت سد زنوز شهرستان […]

279 بازدید | | نویسنده : admin | کد خبر: 20395

بر اثر بارشهای آخر زمستان و اویل بهار امسال سد زنوز لبریز و آب آن از تاج سد سرازیر شد .

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند در بازدید تاریخ ۲۴/۲/۹۸ معاون استاندار و فرماندار شهرستان مرند مشاهده شد سد زنوز سرریز شده است .

میزان ظرفیت سد زنوز شهرستان مرند حدود ۶ میلیون متر مکعب است که با احتساب یک میلیون متر مکعب رسوبات داخل آن میزان آب ذخیره شده آن بیش از ۵ میلیون متر مکعب برآورد می شود .

سد زنوز تامین کننده آب باغات و زراعت های پایین دست شهرهای زنوز و روستاهای چرچر و تازه کند آخوند می باشد . در سنوات قبل به علت بارشهای کم و میزان کم آب ذخیره شده پشت سد زنوز تامین آب زراعت ها با مشکل مواجه شده بود اما بحمد الله در سال جاری امکان تامین آب کشاورزی تمامی باغات و زراعت ها وجود دارد  که کارشناسان پیش بینی می کنند بارشها در طول بهار امسال تداوم داشته باشد.

لازم به ذکر است به علت توسعه روزافزون سطوح باغات و مزارع برای تامین نیازهای غذایی جمعیت روبه رشد ، برداشت بی رویه از سطح آب سفره های زیرزمینی باعث کاهش سطح آب آنها  شده است که برای اجرای کشاورزی پایدار بهره مندی از روشهای مصرف بهینه آب در مزارع و باغات اجتناب ناپذیر است و  الا با ادامه این روند کاهش کیفیت آبهای زیرزمینی باعث مشکلات عمده ای برای کشاورزی خواهد شد که خود مشکلات دیگری از قبیل کمبود مواد غذایی ، کاهش اشتغال در بخش کشاورزی و مهاجرت های بی رویه و حاشیه نشینی را در پی خواهد داشت .

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند در مصاحبه ای ضمن ابراز خوشحالی از سرریز سد زنوز از مردم بویژه کشاورزان خواستند برای تثبیت و رونق کشاورزی پایدار بهره مندی از روشهای نوین آبیاری کشاورزی و دوری از آبیاری غرقابی را سر لوحه اقدامات خود قرار دهند .

شایان ذکر است در شهرستان مرند هفت سد وجود دارد  که از این تعداد سه سد طی بارشهای اخیر سر ریز شده است .

 

DSC_0012 DSC_0016 DSC_0027

کلمات کلیدی :

مطالب مرتبط
۱) مدیریت، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) حداکثر تعداد نظرات تودرتو ۵ عدد می باشد و بعد از پنجمین نظر ، به صورت خودکار این امکان غیر فعال خواهد شد.
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
نام : (لازم)

پست الکترونیک (نمایش داده نمی شود) (لازم)

وب سایت :