- پورتال فرمانداری ویژه شهرستان مرند - http://main.fmarand.ir -

برنامه‌ریزی برای خرید ۲۴ هزار تن گندم از کشاورزان شهرستان مرند

Posted By admin On خرداد ۲۵, ۱۳۹۸ @ ۱۲:۳۳ ٫ب٫ظ In اخبار,اخبار ادارات,اخبار ویژه | No Comments

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند عنوان کرد : به یمن بارشهای مناسب تولید گندم در شهرستان مرند افزایش خواهد داشت و امید است خرید گندم بالغ‌بر ۲۴ هزار تن در سال جاری شود .

فرماندار ویژه شهرستان مرند افزود: بارشهای بهاره باعث آبیاری تکمیلی مزارع آبی و همچنین تامین رطوبت مزارع دیم شده لذا پیش‌بینی می‌شود تولید گندم شهرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش داشته باشد .

نماینده عالی دولت در شهرستان عنوان داشت: نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان شهرستان هزار و هفتصد تومان است که با احتساب یارانه‌های نهاده‌های کشاورزی از قبیل کود و سم و آب و برق چاههای کشاورزی و هزینه‌های جاری و نگهداری در سیلو و قیمت پائین عرضه آرد ، دولت برای هر کیلوگرم گندم تولیدی بیش از چهار هزار تومان هزینه کند .

در ادامه فرماندار ویژه شهرستان در راستای نیل به منویات مقام معظم رهبری در خود کفایی درتولید روغن خوراکی خواستار افزایش سطح زیر کشت کلزا شد .

معاون استاندار آذربایجان شرقی گفت:  تولید گندم یکی از اولویت‌های کشاورزی شهرستان مرند می‌باشد که میانگین عملکرد آن در زمین‌های آبی در حدود ۴ تن و در زمین‌های دیم ۷۰۰ کیلوگرم می‌باشد  که به برکت بارش‌های خوب امسال میانگین عملکرد در واحد سطح در سال کنونی افزایش خوبی خواهد داشت .

وی ادامه داد : دانه روغنی کلزا بسته به ارقام مختلف بطور میانگین بالای ۵۵ درصد روغن تولید می‌کند  که توسعه کشت آن می‌تواند در کاهش وابستگی به روغن خوراکی بسیار موثر واقع شود  و همچنینی باقیمانده تفاله‌های آن پس از روغن‌کشی در خوراک دام و طیور استفاده می‌شود  که حدود ۲۵ درصد پروتئین و ۲۰ درصد پوست را شامل می‌شود .


Article printed from پورتال فرمانداری ویژه شهرستان مرند: http://main.fmarand.ir

URL to article: http://main.fmarand.ir/?p=20668

Copyright © 2014 پورتال فرمانداری ویژه شهرستان مرند. All rights reserved.