- پورتال فرمانداری ویژه شهرستان مرند - http://main.fmarand.ir -

تاراج آب های زیرزمینی مرند/افت سفره های زیر زمینی به بیش از ۱۶ متر

Posted By admin On دی ۲۸, ۱۳۹۴ @ ۵:۴۷ ٫ب٫ظ In اخبار,اخبار ویژه,اطلاعیه ها | No Comments

فرماندار ویژه مرنداز افت ۱۶/۵ متری سطح آب های زیرزمینی مرند طی ۳۲ سال اخیر خبرداد.

کرمی در جلسه امور حفاظت از آب شهرستان با بیان اینکه طی ۳۲ سال اخیر میزان آب های زیر زمینی ۱۶/۵ متر افت داشته است گفت : با توسعه بهره برداری از منابع آب های زیرزمینی و بهره برداری بی رویه از چاه های مجاز و غیر مجاز دشت مرند ، از سال ۱۳۷۰ برداشت آب از این منطقه ممنوعه اعلام شد ولی علارغم کنترل های انجام یافته بدلیل خشکسالی پی در پی امرو شاهد کاهش ۱۶/۵ متری آب های زیرزمینی در مرند هستیم که کاهش حجم ذخیره معادل این افت ۹۶میلیون متر مکعب می باشد.

معاون استاندار آذربایجان شرقی نصب کنترهای هوشمند آب و برق را یکی از روشهای مقابله با برداشت غیرمجاز آب های زیرزمینی دانست و گفت : تاکنون در سطح شهرستان مرند برای ۴۲۰ حلقه آب چاه کنتور هوشمند با قدرت برق بالای ۳۰ کیلو وات نصب شده است که این روش می تواند از برداشت غیرمجاز آب جلوگیری نماید.

فرماندار ویژه مرند با گلایه از کم کاری مسئولین حفاظت آب در مقابله با افرادی که بابرداشت آب چاه منبع درآمدی برای خود ایجاد کرده اند گفت: در مواردی شاهد دستکاری در لوله های انتقال آب از چاه توسط افراد سودجو هستیم که مسئولین ذیربط بایستی با سرکشی سرزده و کنترل این موارد عاملین را شناسایی و نسبت به حل مشکل اقدام شود چون که در آینده ای نزدیک شاهد جنگ بر روی آب خواهیم بود.

کرمی در ادامه جلسه بر وعده های نامزدهای انتخاباتی اشاره کرد و گفت : برخی از نامزدهای انتخابات برای جمع آوری آراء مردم وعده هایی همچون تقسیمات منطقه ای و کشوری ، تغییر در اراضی ملی و انتقال آب برای روستا یا شهری را اعلام می کنند که طبق اعلام وزارت کشور این چنین تبلیغاتی ممنوع اعلام شده و با افراد خاطی برخورد قانونی به عمل خواهد آمد.

محمدی مدیر امور آب منطقه ای شهرستان مرند از مسدود شدن ۵۶ حلقه آب چاه غیر مجاز خبر داد و گفت : در طی نه ماهه سال جاری ۵۶ حلقه آب چاه غیر مجاز شناسایی و مسدود شده اند که شش حلقه آب چاه غیر مجاز در دی ماه سال جاری پلمپ شده اند.

محمدی از شناسایی ۵۷ حلقه آب چاه غیر مجاز خبر داد و گفت : طبق اعلام کارشناسان امور آب شهرستان ۱۳۷ حلقه آب در بخش مرکزی شهرستان و ۵۹ حلقه چاه آب در بخش یامچی اضافه برداشت دارند که برای ۵۷ حلقه آب چاه حکم قضایی برای پلمپ آنها صادر شده و در اولین زمان ممکن مسدود خواهند شد.

 

۲ [1]

۳ [2]

۴ [3]


Article printed from پورتال فرمانداری ویژه شهرستان مرند: http://main.fmarand.ir

URL to article: http://main.fmarand.ir/?p=4981

URLs in this post:

[1] Image: http://main.fmarand.ir/wp-content/uploads/2016/01/211.jpg

[2] Image: http://main.fmarand.ir/wp-content/uploads/2016/01/37.jpg

[3] Image: http://main.fmarand.ir/wp-content/uploads/2016/01/44.jpg

Copyright © 2014 پورتال فرمانداری ویژه شهرستان مرند. All rights reserved.